NEVER MISS A THING

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
© 2019 by Lilien Buresova 
  • Lillypad

13 tipů, jak se připravit na dlouhý let
Letiště mě vždy fascinovala. Tisíce a tisíce lidí letící bůhví kam, tisíce možností, tisíce vzdáleností. Já právě sedím na domestic letišti v Cairns, možností je tu tedy značně méně. Mám před sebou let do Sydney, který zabere jen okolo tří hodin. Není to právě tento let, který mě inspiroval k napsání tohoto článku, je to ten, který mě čeká již za méně než 24 hodin – po 20 měsících poletím zpět domů. A kolik mi to zabere? 23 hodin. Někdo si řekne, wow 23 hodin cesty, to je mazec, já jsem ale popravdě z tohoto letu s jedním přestupem opravdu nadšená, protože mám na kontě i krasavce, jako 39 hodin, a to bylo panečku něco. Pojďme tedy zúročit hodiny strávené na letištích a ve vzduchu. Jak se připravit na dlouhý let, a jak si cestu zpříjemnit, to se dozvíte v tomto článku.


1 Hydratujte se

První pravidlo zní: stay hydraded! Vykašlete se na slazené nápoje, alkohol a kafe, které vás naopak dehydratují. Naopak pijte spoustu vody, a to nejlépe již den před dlouhým letem. Aby vám ta voda lépe jela, můžete si do ní vymačkat citrón anebo limetku, což vás navíc zásobí dostatkem vitamínu C, který budete před letem potřebovat.


Proč je voda důležitá? Vzduch v letadle extrémně vysušuje, a to nejen pokožku, ale i oči, uši, pusu a nos, což nás ponechává více náchylné k infekcím. Dehydratace může také vést k vážným zdravotním problémům, jako například k trombóze.


Jak dodržovat pitný režim v letadle? Mám tu pro vás několik tipů. Už se vám někdy stalo, že jste si na letiště dovezli flašku s vodou, ale u kontroly vám ji zabavily? Ano, to je pravidlo. Prázdnou flašku si ale můžete nechat. Doporučuji si tedy vzít vlastní prázdnou plastovou, ale i znovupoužitelnou flašku, kterou si můžete zdarma naplnit u pítek, která jsou dostupná za letovou kontrolou. Ušetří vám to tak i peníze za předraženou vodu na letištích. Ujistěte se, že máte flašku plnou před tím, než se nalodíte do letadla. Takto nebudete závislí na personálu, který vám nosí vodu na příděl. Ten ale nikdy neodmítejte. Pokaždé když vám cabin crew nabídne vodu, tak si ji vemte, buď ji rovnou vypijte anebo si ji přelejte do své flašky na později.


2 Zásobte tělo vitamínem C

Letadlo je uzavřený prostor s desítkami lidí na palubě, kdo ví, co za viry a bakterie lítá ve vzduchu? Dobrá dávka vitamínu C vám pomůže udržet imunitní systém silný a zůstat tak zdravý. Já osobně piju spoustu vody s citronem již několik dní před odletem a jím ovoce a zeleninu s vysokým obsahem céčka. Mandarinky se také staly mou pravidelnou svačinou, kterou si s sebou beru do letadla, jsou ve slupce, zůstanou tedy čisté a zatím se mi dokonce povedlo je nerozmáčknout.


3 Oblékněte se teple a pohodlně

Já jsem osobně velká zmrzlina, ale to mi věřte, když vám říkám, že v letadle je opravdu zima a pokud vám není zima po první hodině, tak po 10 vám bude a pokud ne, tak se vám klaním.Zapomeňte na poslední trendy, pohodlí je nejdůležitější. Pojďme se na to podívat od hlavy až po paty.


Někteří lidé si do letadla berou i čepici, aby si udrželi hlavu v teple, mně osobně ale stačí moje vlasy. Krk, to je ale jiná. Zatím se mi osvědčilo si zabalit do příručního zavazadla velký šál, který si mohu omotat kolem krku, zároveň se dá ale i rozložit a poslouží tak jako deka. Další možností, kterou jsem zvolila například právě teď pro můj let Cairns – Sydney je rolák a díky bohu za něj.


Od pasu nahoru vrstvy, vrstvy, vrstvy. Osvědčilo se mi tílko, na které si dám tričko s dlouhým rukávem a poté pohodlný měkký svetr či mikinu. Tímto jste flexibilní. Pokud byste měli pod svetrem pouze tílko, či tričko s krátkým rukávem mohlo by se vám stát, že je ve mám ve svetru horko, ale v pouhém tílku zima.


Od pasu dolů bych doporučovala buď volné anebo „měkké“ oblečení, jako jsou legíny nebo tepláky. Obepnuté jeany možná vypadají sexy, není to ale druh oblečení, ve kterém chcete sedět 15 hodin a rozhodně nepomohou cirkulaci krve.


V letadle je značně omezený prostor, obouvání a zouvání tak může být značně ztížené, nemluvě o zavazování tkaniček. Proto bych doporučila zvolit boty, do kterých se dá lehce vklouznout a jsou bez šněrování. Znáte pořekadlo, že je vím zima od nohou? V letadle to platí dvojnásob, proto bych vám doporučila přibalit teplé ponožky, které mi osobně v letadle slouží i jako boty. Zouvání a obouvání jsem vzdala. Navíc mít nohu v uzavřené tenisce není něco, co byste chtěli.


4 Vezměte si s sebou polštářek a deku

Vzatí si vlastní měkké deky a polštářku nebo „krčního“ polštářku může sehrát opravdu důležitou roli v tom, jak pohodlní budete. Je pravda, že některé letecké společnosti vám deku a maličký polštářek poskytnout, je ale lepší na to nespoléhat. Například na mém letu z Česka do Austrálie se mi tohoto komfortu dostalo až v posledním letadle. První dva lety a dlouhé přestupy na vymrzlých letištích mě moje vlastní zásoba tedy zachránila.


5 Zabalte si kosmetický balíček

Já osobně mám s sebou vždy vlhčené antibakteriální ubrousky, malou pastu a zubní kartáček, dále pak krém, protože se mi v letadle hodně vysušují ruce, pohotovostní kapky do očí či mořskou vodu do nosu, balzám na pusu no a také jsem se naučila si do speciální nádobky odlít trošku micelární vody a tonikum, protože jsem v tom letadle přeci jen 21 hodin, a tak si obličej ráda několikrát očistím. To vše uzavřu do uzavíratelného sáčku a strčím do batůžku, který mám po ruce pod sedačkou, abych nemusela pořád do kufru.


6 Speciální jídla baští jako první

Vzhledem k tomu, že jím vegansky, tak si na lety vždy objednávám speciální jídlo a cítím se pak jako „královna“ haha, protože jídlo dostávám mezi prvními. Speciální jídlo si můžete objednat i pokud žádnou dietu nedodržujete, ale preferujete na dlouhou cestu například něco lehčího než maso. Já zpravidla dojím ještě dlouho před tím, než ostatní vůbec začnou.


7 Zabalte si s sebou svačinky

Může se stát, že vám jídlo v letadle nebude chutnat anebo prostě a jednoduše nebude stačit a v takovém případě není nad to vylovit něco z vlastních zásob. Já si většinou přibalím nějaké oříšky, mandarinky, jablko a někdy i sendvič se zeleninou nebo humus s mrkví.
8 Připravte si zábavu

V letadlech často bývá interaktivní obrazovka s filmy, seriály, hudbou, hrami a jinou zábavou, ale jak už tomu bývá, ne pokaždé. Je proto dobré nabít veškerou elektroniku včetně power banky a zásobit se filmy, seriály, aplikacemi, hrami, přihodit třeba i knihu, časopis, křížovky, sudoku a tak dále.


9 Ulička anebo okénko

Tady je třeba zvolit trošku taktiky. Každé místo má plusy a mínusy, a tak je na vás, které pro vás zvítězí. U mě je to místo do uličky. A proč? Jak jsem již zmiňovala, hydratace je důležitá, snažím se tedy dostatečně pít. No, a protože jsem počůránek, tak je pro mě toto místo jako dělané, protože mohu vstát kdykoli se mi zachce a nemusím nikoho otravovat. Cestu na záchod vždy rovnou využiji k tomu, abych se prošla a protáhla, což je na dlouhém letu samozřejmě důležité. Na druhou stranu místo u okénka vám poskytne krásný výhled a také opěrku na spaní. Není nic lepšího než si opřít polštářek o stěnu a pohodlně usnout. Chcete mít oboje? Zvolte sedadla u okénka u únikového východu (někdy máte štěstí a na letišti vám ho dopřejí, anebo za příplatek).


10 Hýbat se, hýbat se

Po dlouhém sezení je dobré rozproudit krev, pokud tedy jdete na záchod, tak se nevracejte rovnou na místo, ale projděte se uličkou tam a zpět, protáhněte se, zadřepujte si (já si dám vždy zhruba 15 dřepů na záchodě, aby mě nikdo neviděl :D)


11 Přestup

Pokud máte let rozdělený přestupem, tak se snažte chodit co nejvíc. Lidé mají často tendenci vyhledat nejbližší gauč a zase se na něj složit jako pecka. Projděte si krámy, i když si nechcete nic kupovat, procházejte se, vyjděte schody a tak dále. Vaše tělo vám za to poděkuje.


12 Před odletová příprava
  1. Dobře se vyspěte

  2. Připravte si všechny potřebné dokumenty: Zkontrolujte, jestli máte platný pas, některé země požadují, aby byl pas platný minimálně dalších 6 měsíců Připravte si všechna víza, která byste mohli potřebovat ještě před odletem Pokud karta selže, je dobré mít po ruce nějaký cash, mějte tedy peníze ve správně měně

  3. Pokud se chystáte do exotické země, informujte se o nutnosti očkování

  4. Zkontrolujte počasí v cílové destinaci. Pokud se značně liší, zabalte si extra oblečení do příručního zavazadla a převlečte se před přistáním, nebo po přistání na letišti.

  5. Zajistěte si odvoz na letiště. Uber se dá dokonce objednat předem na konkrétní čas.

13 Příruční zavazadlo

Já osobně si příruční zavazadlo většinou rozdělím na dvě části, a to na kufr a malý batůžek.


Do kufru si většinou zabalím veškerou elektroniku (počítač a nabíječku, foťák, powerbanku azd). V podstatě vše, co je hodnodné a náchylné na rozbití. Dále pak extra oblečení pro případ, že by mi ztratili hlavní zavazadlo. Velký šál, který slouží i jako deka a cestovní polštářek. Do batůžku si poté zabalím svačinu, flašku na vodu, kosmetický balíček, nabíječku na mobil se sluchátky a pas.


Pokud se vám s batůžkem nechce tahat, tak mám vše v kufru a před nástupem do letadla si věci takto rozdělím. Poté co nastoupím do letadla, tak si z kufru vyndám šál a polštářek, abych z něj už nic později nepotřebovala a batůžek si z pravidla nechám u nohou. Mohu se tak kdykoli natáhnout pro balzám na pusu, žvýkačku, nebo nějakou tu sváču.Já doufám, že v článku najdete nějaké užitečné informace, které vám pomůžou před vaším dlouhým letem. Pokud máte také nějaké rady či zážitky z letiště anebo ze vzduchu, tak si je určitě ráda přečtu v komentářích.


Mějste se krásně,


Lilly

104 views