NEVER MISS A THING

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
© 2019 by Lilien Buresova 
  • Lillypad

Jak se dostat do Austrálie

Updated: Apr 12, 2019
Země deseti tisíců pláží, nekonečného Slunce, skákajících klokanů, roztomilých koal a nebezpečných hadů, pavouků, žraloků a krokodýlů. Najdete zde ikonický Harbour Bridge, slavný Opera house, Velký bariérový útes a Uluru. Ano, řeč je o Austrálii, která svými krásami a exotickou učarovává stále více lidem a já se jim vůbec nedivím. Jak se ale lze do země Down Under prohrabat?Pokud vás ještě zmínka o nebezpečných potvorách nevyděsila a stále zvažujete možnost přestěhovat se do Austrálie, tak pokračujte ve čtení, protože nic není nemožné.


Ráda bych vám řekla, že zde existuje jednoduchá cesta, ale jak už tomu u dobrých věcí bývá, nic není zadarmo. Zoufat ale nemusíte, protože se v posledním roce událo pár novinek a pro Čechy a Slováky se otevřela zcela nová (a levnější) cesta, jak okusit život v zemi, kde se voda v záchodě točí na druhou stranu.


Work and Holiday visa – 462 ($450 AUD)

V první řadě se tedy pojďme podívat na „novinku“, na kterou jsme s napětím čekali léta. Od 1.3.2018 mají občané České republiky možnost žádat o Work and Holiday víza, naši sousedi ze Slovenska nás o nějaký ten pátek předběhli a mohli žádat již od roku 2016. A co to tedy znamená? Pokud splňujete požadavky, tak se můžete přijet ohřát až na tři roky. Woow.


Co tedy potřebujete? Musí vám být mezi 18 a 30 lety, musíte mít dokončené alespoň dva roky z vysokoškolského studia (dokládá se doporučujícím dopisem), dostatečnou angličtinu, kterou musíte prokázat certifikátem – například IELTS (než se vyděsíte, úroveň stačí opravdu nízká), mít dostatek financí na účtu ($ 5,000 AUD plus peníze na zakoupení letenky domů). Pokud jste dali tick ke všem podmínkám, tak se ještě musíte vejít do kvóty, která se každý rok obnovuje. Pro Česko se každý rok uvolní 500 míst a 200 pro Slovensko.


Tato víza vám umožní žít v Austrálii po dobu jednoho roku (možnost prodloužení) a pracovat na plný pracovní úvazek. Háček ale je, že pro jednoho zaměstnavatele můžete pracovat maximálně půl roku, přičemž studovat můžete maximálně 4 měsíce. Za další zmínku určitě stojí daňové zatížení, jakožto držitel WH víz daníte na rozdíl od studentů již od prvího vydělaného dolaru. Jaká je realita života na W&H vízech vám napíšu v samostatném článku.


Student visa – 500 (from $575 AUD)

Pokud nesplňujete nějakou z podmínek na W&H víza anebo si chcete jednoduše zlepšit angličtinu či rozšířit obzory studiem, tato víza jsou tu pro vás. Určitě potěším všechny, kterým je přes 30, studentská víza totiž nejsou omezená věkem a pokud se chcete radovat ještě více, tak s sebou na tato víza můžete přivést i partnera, nebo potomka.


Víza lze získat dokonce i na spoustu let, což se odvíjí od délky vašeho zvoleného kurzu a jeho návazností. Pokud byste chtěli následně zůstat ještě déle, tak můžete požádat o nová víza. Jako student můžete pracovat 40 hodin/2 týdny (pokud jedete s partnerem, tak ten také). Zde vám přihodím jeden Life Hack, pokud pracujete na živnost, tak jste placení od výkonu práce. Co si pod tím představit? Někdo dokáže vymalovat pokoj za 3 hodiny, někomu to trvá ale i 6. Spousta studentů tu tedy rozváží jídlo anebo dělá Uber drivera, což spadá právě pod živnost. Po čas školních prázdnin může navíc studující pracovat neomezeně.


Studovat lze můžete angličtinu a kurzy, na které si jenom vzpomenete: Fitness, Beauty Therapy, Human Resources, Social Media, Managament, Photography, Graphic Design a mnoho dalšího. Studium si můžete zvolit na takzvaných Colleges anebo na univerzitě, od toho se také odvíjí cena a kvalita. Ceny se pak mohou pohybovat od 1,300 AUD přes 14,000 AUD za semestr. Life Hack číslo dva, pokud zvolíte bakalářské či magisterské studium v době trvání minimálně dva roky, tak máte možnost požádat o Postgraduate víza, na kterých můžete pracovat 2 roky bez jakéhokoli omezení. Life Hack číslo tři, partneři studenů magisterského studia mohou pracovat neomezeně. To není fér, co? Pokud přijede sami, tak pro vás stále platí 20 hodinové omezení. To ale odpadá pokud studujete Master by Research či doktoranta. Více o životě studenta se dozvíte v samostatném článku.


E-visitor visa – 651 ($0 AUD)

O tato víza můžete požádat online a umožní vám navštívit Austrálii až na 3 měsíce (v jednom kuse). Jak už název napovídá, tak jsou to víza pro turisty, nemůžete tedy pracovat, studium je ale možné, pokud délka kurzu nepřesáhne 12 týdnů. Life Hack číslo čtyři, tato víza mají platnost jeden rok. V tomto roce můžete Austrálii navštívit opakovaně. To tedy znamená, že pokud po maximálně 3 měsících vycestujete mimo zem, můžete se poté vrátit zpět na další 3 měsíce a tak dále. Já to například nevěděla a zbytečně jsem posílala žádost o druhá e-visitor víza, i když jsem stále mohla použít moje první. Na závěr Life Hack číslo pět, pokud přijedete Down Under i poslední den platnosti vašich víz, tak můžete zůstat na 3 měsíce.

Visitor visa – 600 (140 AUD mimo Au, $350 AUD v Au)

Cestování, cestování, cestování, žádná práce, studium opět maximálně 12 týdnů. Ohřát se můžete ale až na rok bez přerušené.


Víz existuje samozrejmě spoustu. Já jsem vám tu zmínila ta nejčastější a nejdostupnější... Dalším častým vízem je sponsorship, který může vést i k získání občanství, jeho problematika je ale natolik komplexní a individuální, že bych do toho nerada zabředala. Proto bych vám poradila zkontaktovat migračního právníka, znám jednoho úžasného, kterému nemusíte platit až do doby, než nezískáte víza a to je určitě super. Co vám mohu ale prozradit i já je, že si budete muset připravit pěkný kopec zlatáků, dokumentů a vytrvalosti. Bez práce ale nejsou koláče, ne? Všem bojovníkům, kteří by chtěli do klokanova emigrovat přeji hodně štěstí.


Mějte krásný den,


Lilly


176 views